ΑΟ ΘΥΕΛΛΑ ΝΕΑΣ ΣΙΝΩΠΗΣ-ΑΕ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 3-1

Από: Στέφανος Καρίπογλου
Σε ένα ματς με πάθος, δύναμη και νεύρα η Σινώπη πήρε την νίκη από την Ένωση της Πρέβεζας με 3-1.
   Η Θύελλα μπήκε δυνατά στον αγώνα και αποφασισμένη για την νίκη και κατάφερε να προηγηθεί με γκολ του Αμανετίδη Ε., πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, μετά από πάσα του Αμανετίδη Σ. . Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες χωρίς κάποια να είναι ανησυχητική για τα......... γκολπόστ των γηπεδούχων, αν και ο άνεμος ήταν ευννοϊκός προς τους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, μετά από έξυπνη εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Καρίπογλου και ακόμα πιο έξυπνη ασίστ από τον Αμανετίδη Σ., ο Αηδόνης θα πάρει την μπάλα και δεν θα δυσκολευτεί να γράψει το 2-0.
   Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες μπήκαν πιο παγωμένες και οι γηπεδούχοι μαζεύτηκαν πίσω για να κρατήσουν το σκορ. Εκεί η Ένωση βρήκε την ευκαιρία και μείωσε σε 2-1 με σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Παναγιωτίδη αφού πρώτα κόντραρε στα πόδια του Βασιλειάδη Χ. . Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν για την ισοφάριση χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Το γκολ όμως το σημείωσε η Θύελλα, μετά από φάση διαρκείας ο Σπυράκος μετά από εξαίσια προσπάθεια θα φέρει την μπάλα στο δεξί και θα βγάλει μια υπέροχη σέντρα, την οποία κάρφωσε στα δίχτυα του Κετίκογλου ο Αμανετίδης Ε., με δυνατή κεφαλιά. Οι φιλεξενούμενοι προσπάθησαν για κάτι καλύτερο αλλά δεν το κατάφεραν καθώς καμία από τις ευκαιρίες τους δεν ήταν ικανή να νικήσει τον Παναγιωτίδη.
   Όλοι οι παίκτες της ομάδας μας ήταν πολύ καλοί, καθώς ήταν αποφασισμένοι για την νίκη. Αυτοί όμως που ξεχώρισαν ήταν οι αδερφοί Αμανετίδη που με 2 γκολ του Στάθη και ισάριθμες ασίστ του Σάββα βοήθησαν και στα τρία γκολ της ομάδας.
   Η διαιτησία του κ. Γκλιάτη και των βοηθών του κ. Κωνσταντίνου και κ. Τάγγα ήταν αρκετά κακή καθώς είχαν πολλά λάθος σφυρίγματα.